? AYVALIK YAPI | insaat ve dekorasyon | rum evi tadilat | komple tadilat | mantolama ve pencere sveleri, pvc dorama ve sineklik, hazr mutfak, hilton banyo, amerikan kap

  • ANA SAYFA
  • KURUMSAL
  • REFERANSLARIMIZ
  • İLETİŞİM
Dil Seçenekleri
Hizmetlerimiz
RUM EV TADLAT
KOMPLE NAAT TADLAT
STOR PERDE
MANTOLAMA
ELEKTRK VE SU TESSATI
MMARLIK PROJE ve TASARIM
HAZIR MUTFAK
HLTON BANYO
AMERKAN KAPI
ALMNYUM BALKON KORKULUK
CAM BALKON
THAL DUVAR KAIDI
PANJUR SSTEMLER
ELK KAPI
FIRAT PEN PVC DORAMA
ve DI CEPHE KAPLAMA
TEMELDEN ATIYA NAAT
TAHHT ve RESTARASYON
Sosyal Medya
Ayvalk Yap Dekorasyon
Haberler / Duyurular
Saya?
Aktif Ziyaretci 1
Bugun Tekil 15
Detaylar
Dviz Kurlar

1 GBP : 6.7728 TL
1 EUR : 6.0997 TL
1 USD : 5.3611 TL


RUM EV TADLAT

TARH EV RESTORASYONU

Tarihi bir eviniz var veya satn almak üzeresiniz. Acaba evinizin tadilat masraf ne olur ?

Ne yapmay düünüyorsunuz ?
Yaptrmay düündüünüz tadilatn, restorasyonun hedefini doru belirlemelisiniz...

Ksa vadeli bir hedefiniz mi var ? Yani zorunlu düzenlemeleri yaparak, sadece belirli bir süre daha m evi kullanmak istiyorsunuz ?

Yoksa kalc ve mümkün olduunca uzun süreli bir restorasyon mu yapmak istiyorsunuz ?

Evin iç fonksiyonlarnda yer deiiklii yapacak msnz ? Yani iç mekanlarn yer deitirmesi, banyo, mutfak alanlarnn deitirilmesi, iç mekanlarda duvar kaldrlmas veya eklenmesi gibi düünceleriniz var m ?

D cephede deiiklikler yapmay düünüyor musunuz?

Ahap doramalarnz ksmen mi, yoksa komple mi deitirmek istersiniz ?

Evinizin ne olduunu soyarak ortaya çkarmak ve buna göre gerekliliklerini yapmak m ?

Yoksa sadece görünen, su üstüne çkm pürüzleri gidermek mi ?

Bunca soruya neden cevap vermek zorunda olduunuzu düünüyorsunuzdur mutlaka... Çünkü bu sorulara vereceiniz cevaplar, yasal olarak izlemeniz gereken yolu ve yaklak maliyetin ortaya çkmasn salayacaktr.

Baz onarm ve tadilatlar "basit onarm izni" ile gerçekleir. Baz onarm ve tadilatlar ise "projeli çalma kapsamnda" bir izni gerektirir. Almanz gereken izinin türü bal bana farkllk gösteren bir maliyeti de beraberinde getirir.

zinle beraber, sizin istediklerinize karlk, uzman bir ekip, bunlar ile birlikte oluabilecek ve sizin tahmin edemeyeceiniz bir takm maliyet kalemlerini sizin için hesaplar ve uygulama yöntemleri ile birlikte size sunar.

Herhangi sradan standart bir betonarme bina ile, tarihi bir evin tadilat masraflarn kyaslamak veya tam olarak bir yaklam salayabilmek mümkün deildir.

Ancak öyle bir genelleme yaplabilinir. Betonarme bir binann m2 birim maliyetini 1 TL olduunu düünürsek,tarihi bir evin tam anlamyla gerçek bir restorasyona tabii tutulmasnn maliyeti 2 TL ye rahatlkla yaklaabilir.

Çünkü her zaman için yenisini imal etmek, eskiyi, tarihi olan revize etmekten daha düük bir maliyet çkartr. Betonarme bir yapda fabrikasyon malzeme ve fabrikasyon imalat yapabilirsiniz. Çünkü ölçüler standarda yakn, imalat ve montaj standarttr. Fakat Tarihi bir Rum evinde ta ve ahap kombinasyonunu, günlük çada ihtiyaçlara göre düzenleyebilmek, üretmek ve uygulamak aamalarnda, özel bilgi, tecrübe ve el emei zaruridir.

Zaman faktörü de oldukça önemlidir. Benzer bir betonarme yapnn imal sürecinin 2 kat zamanda ancak tam anlamyla bir restorasyon tamamlanabilmektedir.

Tüm bunlar dikkate alndnda, balatta ki tarihi evinizin masrafnn ne olacan hzlca belirlemenin mümkün olmad bir gerçektir. Çünkü çkacak masraf, yaplacak çalmann içeriine bal olarak ÖNEML ölçüde deiecektir.

Yapmanz gerekenler: Evinizin de yaptrmak istediiniz ileri listeleyiniz.

stediiniz çalmalar mümkün olduunca detayl yaznz.

Listenizde olmaz ise olmaz, yani mutlaka yaplmasn istediiniz, aksi taktirde evi sizin kullanmanza engel olabilecek ileri ayrca iaretleyiniz.

Talep listenizi olutururken, snma, klimalandrma, scak su üreticisi, telefon hatt, tv uydu sistemi, güvenlik sistemleri vb. çada ihtiyaçlarnz mutlaka dikkate alnz. Çünkü bu tip ihtiyaçlar, tadilat sonlandktan sonra yaplmak istendiinde bir takm skntlar ve ekstra ek maliyetler çkarabilir. Ayrca daha önce yaplm, baka ilerin bozulmasna da sebep olabilir.

Yine i listesini olutururken, ev kullanm alkanlklarnz mutlaka dikkate alnz. Bamsz çalma odas, yemek odas, açk-kapal mutfak, eya yerleim planlarnz, i listenizin olumasna en etken konulardr.

Evinizde ta,tula dokusunun görünmesini istediiniz yerleri ve üzerinin svanarak kapanmasn istediiniz yüzeyleri belirleyiniz.

Listenizi olutururken, isteklerinizin teknik olarak gerçekleip, Gerçekleemeyeceini ASLA düünmeyin. Çünkü bu sizin göreviniz deildir. Teknik ve yasal olarak gerçekleip Gerçekleemeyeceini tespit etmeyi, konusunda uzman
ekiplere brakn.

Ve güvenilir uzman bir ekip ile karlatnzda, mutlaka tavsiyelerine uyunuz. Bu sizin yapacanz masrafn boa gitmesini veya yasal anlamda zor durumda kalmanz engelleyecektir.

Fiyatlandrma nasl olacak :
listenizi çkardnza göre, bu i listesi ile birlikte, size göre güven veren ekiplerden destek almaya balarsnz. Ancak bu noktada da mutlaka dikkat etmeniz gereken baz hususlar vardr :

Bavuru yaptnz ekiplerin, bir iyeri olmasn, yani vergi kaytl bir ticari nitelii olmasna dikkat ediniz. Aksi taktirde bir olumsuzluk vukuu bulduunda, kendinize bir muhatap bulamayabilirsiniz.

Her eyin yaplabileceini söyleyen, yerel yönetime hiç bir bilgi verilmesinin gerek olmadn söyleyen, yani açkça size kaçak gecekondu yapar gibi tadilat yapabileceini bildiren kimselerden uzak durun.

Aslnda izine gerek olan ama sözde kiisel ilikileri ile bir ikayetin veya uygulanacak bir cezann önüne geçebileceini söyleyen BLR kimliklerden de uzak durun. Ne yazk ki, böylesi bir durum olduunda tek banza kaldnz görürsünüz ve unutmayn ki, herhangi bir yasal sorumlulukta ev sahibi birinci dereceden mesuldür. Bu konuda saysz örnek gördüümüz ve ev sahiplerinin dütüü zor durumlara tank olduumuz için, bu konuya ayrca özen gösteriniz.

Görü aldnz ekibin, ii nasl yapacan, her i kalemi iin ayr ayr sorun. Böylelikle sizde teknik olarak evinizin nasl yaplaca, istediiniz ilerin ne artlar ile gerçekleebileceini örenmi olacaksnz. Bir ameliyat öncesi, uzman doktor, ameliyat esnasnda neler olaca ve nasl olaca konusunda, hastasna bilgi verdiine göre, evinizin tadilat hakknda tüm detay bilgilere sahip olmakta sizin en doal hakknzdr.

Kullanlmas ön görülen malzemeler hakknda bilgi aln. lgili malzemenin avantajl ve dezavantajl yönlerini sorarak örenin. Mümkünse ilgili malzemelere dokunun, görün, farklar anlamaya çaln.

Bir tarihi evin tadilatnda istenilen sonuca ulalana kadar, gerçekletirilecek her aama net olarak ölçülendirilip, fiyatlandrlamaz. Bir yaklam metodu uygulanr. Bu metot iin, daha önce yaplm bakaca çalmalarn matematiksel bir modellemesi gerekir. Gerek böyle bir matematiksel yöntem, gerekse bakaca
bir ön görü kullanarak, evinizi yapmaya aday olan ekip muhtemel süprizlerin maddi sorumluluunu üstüne alabilecek düzeyde olmas gerekir. Yoksa evinizin tadilat boyunca "ama buras böyle çkt", "ama biz bunu düünmemitik,
düünemezdik", "ama bunu imdi fark ettik", "ama bu bizim problemimiz deil", "ama bunu hesaba katmamtk" gibi bir sürü AMA' lar ile yüzyüze kalrsnz. Ve her AMA size iin tam ortasnda hesabnzda olmayan maliyetler çkartr. Ve her AMA sinirlerinizi bozarak, tadilat sonlanana kadar size rahat bir uyku vermez.
Ve ne yazk ki her AMA, evdeki hesabiniz çarya uymadn yüzünüze vurur.

Bu nedenle, çalma yapacak ekip, bilgi ve tecrübesine güvenerek, tüm ön görülere sahip olmal, ön görüsünün yetersiz kald sonuçlarda bunun maddi sorumluluunu size asla yanstmayacak nitelikte olmas gerekir.

Farkl firmalardan alacanz fiyatlandrmalar u ekilde analiz etmeye çaln. steklerinize ulamak için ödeyeceiniz toplam tutarn net olmas gerekir. Siz isteklerinize net olarak ulatnzda fiyatn deimemi olmas gerekmektedir.

Yaplacak çalmann, toplam i süresinin de net olarak belli olmasnda büyük fayda vardr.

Anlamanzn mutlaka yazl bir metni olmas gerekmektedir. Bu yazl metin, sizi ve kar taraf, çalma esnasnda soru iaretlerine yer brakmayacak düzeyde teknik olarak doygun, tarz olarak özellikle sizin anlayabileceiniz bir içerie sahip olmaldr.

Anlaacanz firmann güvenilirliini algya bilmek için, iinizin istediiniz ekilde yaplacana ve zamannda teslim edilebileceine ilikin yeteri düzeyde analiz etmeye çaln. Çünkü yazl anlamanza ramen, yanl bir ekiple çaltnza kanaat ettiinizde, hukuksal süreç düündüünüz kadar ksa zamanda sonuçlanmayabilir. Yazl anlama ile hakknz savunabilir ve sonu elde edebilirsiniz, fakat bunun için ayr bir süreç gerekir ve bu süreç içinde ister
istemez, paranzla böyle bir durumun içinde olduunuz için kendinizi kötü hissedebilirsiniz.

Yazl anlamann, taraflarn kendi aralarnda bir anlamazla dütüünde bavuracaklar bir iyi niyet metin olduunu unutmayn. yi niyetin olmad noktalarda bu yazl metin tek bana huzurlu bir çözüm salamaya yetmeyebilir.

Malzeme temin süreçleri, farkl içiliklerin gerçeklemesi, teknik elemanlar ve teknik elemanlarn yardmclar, söküm aamas, yeniden yaplandrma aamas, son rötular, elektrik, shhi tesisat, duvar, ta sva, ahap, cam, ferforje vb.
derken, bir evin komple restorasyonunda ortalama 60 kadar ayr kiinin (ahsn) emei oluur. Üstelik bu kadar insan 70-80 m2 lik taban alanl bir evin içinde hareket ederler. Eer tarihi bir evin restorasyonu, tadilat konusunda
yeterli donanmz yoksa, asla tek tek ayr ayr ekipler ile anlaarak bunlar koordine etmeye çalmayn. Bu tam bir sukut-u hayal ile sonuçlanabilir.

Tabii ki bu bahsi geçen süreçler profesyonel süreçlerdir. 1-2 usta ve 1-2 yardmc ile tüm i kollarnn yaplmaya çalld, 1-2 kiinin elinden ne geliyorsa yapmaya gayret ettii ve kendi alanlarnn dnda da iler üretmeye
çrpnd süreçler deildir.

Sonuç olarak anlamanz yaptnz andan itibaren, içinizde en ufak bir üphe olmamas gerekiyor. Çünkü tadilat süreçleri pek ksa saylmaz. Tam restore edilecek bir evin çalma süresi 5 ay kadardr. Bu 5 ay boyunca içiniz rahat,
yaplan ie sonuna kadar güveniyor olmanz gerekir. Aksi taktirde rüyalarnz sizi rahat brakmaz....

Nasl tadilat yapacaksnz :
Nasl tadilat yaplmas gerektii konusunda detayl bilgiler "yasal konular" ad altnda bulunmaktadr.
Nasl yaplacan, hangi durumlarda nasl bir yol izlemeniz gerektiini lütfen detaylar ile okuyunuz.
Bu sizi yasalar karsnda suçlu, kusurlu duruma dümenizi engelleyecektir.
 www.ayvalikyapi.com

Hizmet Kodu: rmtdl

Bu hizmetimiz ?le ?lgili Sorular?n?z veya Yorumlar?n?z ??in A?a??daki Formu Kullan?n
Mail Adresiniz
Sorunuz/ Yorumunuz
 Gnder


Adres: Atatürk Cd. No:232 ( Bim Karşısı ) Ayvalık / Balıkesir)
Tel : 0 266 312 37 43 (Pbx) Gsm : 0534 599 66 32
E-mail: bilgi@ayvalikyapi.com

Ayvalık' ta bir ilk. Tüm İnşaat ve Dekorasyon İşleriniz,
Uzman Ekip ve Tecrübeli Kadrosuyla Hizmetinizde

Copyright 2011 Ayvalikyapi.com "Harun KABASAKAL" Tüm hakları saklıdır.
Web Tasarım ve Yazılım: WeboWeb